Android deprem uyarılarını açarak depremden önce bildirim alın!

Bilindiği suretiyle doğal afetler her insanın korkunç rüyası. Özellikle deprem kuşağında ve büyük kentlerde yaşayanlar için en mühim korkulardan bir tanesi de ihtimaller içinde depremler. Bir tabiat vakası olan deprem, geçtiğimiz yıllarda Türkiye dâhil olmak suretiyle çoğu ülkede ciddi yıkımlara ve binlerce can yitirilmesine yol açtı. (Bkz. Geçmişte yaşanmış en ölümcül depremler) Peki, zelzele olmadan ilkin bildirim alma imkânımız bulunduğunu biliyor musunuz? Android tabanlı cep telefonu kullanıcıları için bunun olabildiğince kolay bir yolu bulunuyor. Android zelzele uyarı sistemi ile 4.5 sertliği üstündeki depremlerde kullanıcılara bir bildirim gönderiliyor. Bu hususiyet iyi mi kullanılır, deprem uyarı sistemi açma ve öteki merak edilenler haberin detayında.

İçindekiler

Cep telefonundan zelzele uyarısı almak artık mümkün!

Depremler insanlık için en büyük felaketlerden biridir. Her ne kadar önlemler katılması konusu ile alakalı çoğu değişik yöntemle insanoğlu uyarılsa da zaman içinde depremi unutuyoruz. En basitinden bir zelzele çantası hazırlanması, oturduğumuz konutların depreme dayanıklı olması, belli aralıklarla karot numunesi alınarak depreme uygunluğunun denetim edilmesi gibi çoğu kolay tedbir bulunuyor. Bu önlemleri almanın yanı sıra teknolojinin sunmuş olduğu imkânlardan bir tanesi de artık bir deprem uyarısı sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Android tabanlı cihazlarda gelişmiş konum ayarları vasıtası ile depremden (kısa süre önce) bildirim alınabiliyor. Bu uyarı her ne kadar depremden saniyeler ilkin geliyor olsa da ciddi bir tesiri olacağını söyleyebiliriz. Peki, Android cihazlarda zelzele ikazları iyi mi çalışıyor, deprem uyarısı iyi mi etkinleştirilir, deprem uyarısı iyi mi alınır merak ettiniz mi? İşte detaylarıyla zelzele uyarı sistemi kullanımı.

Önerilen Yazı;  Google Chrome, arama arayüzünde karanlık modu test ediyor

Android zelzele uyarı sistemi iyi mi kullanılır?

Samsung, LG, Xiaomi, Huawei, Siemens gibi cihazlarda zelzele uyarılarını açmak mümkün. Bazı cihazlarda bu ikazlar aleni olsa da kapalı ya da aleni bulunduğunu aşağıdaki adımları izleyerek denetlemek mümkün. İşte adım adım android zelzele uyarısı açma yöntemi

Android zelzele uyarı açma

 • İlk olarak telefonunuzun Konum ayarlarına girin. Konum ayarlarına girmek için konum düğmesine matbu tutabilirsiniz.
 • Gelişmiş ayarlar kısmını görüntüleyin.
 • Alt bölümde bulunan Deprem Uyarıları seçimini etken hale getirin.
 • Deprem ikazları ile alakalı gelişmiş ayarlar için Deprem Uyarıları başlığına dokunun.


İlginizi Çekebilir
Depremlerin meydana gelme nedenleri ve oluşumuAndroid zelzele uyarısı işleyiş şekli

Cihaz konum ayarlarında zelzele uyarısı opsiyonu faal ise bulunduğunuz bölge civarlarında bir zelzele algılandığında depremin sertliği ve bulunduğunuz yere tahmini uzaklığı ile alakalı bir bildirim alırsınız. Deprem uyarıları 4,5 üstü depremlerde gönderilmekte olup gerçekleşen her depremde gönderileceği garantisi vermez.

Yaklaşık konuma göre meydana getirilen deprem bildirimi her depremde algılanmayacağı gibi sertlik ve sallantı yoğunluğu tahminlerinde yanlışlar olabilir. Üstelik bu uyarıyı depremden önce, zelzele esnasında ya da depremden derhal sonrasında da almanız mümkün. Deprem uyarı sistemi ShakeAlert tarafınca sağlanan verilere göre paylaşılmaktadır.

Deprem uyarı sesi değiştirme

Android zelzele uyarısı bildirim sesi değiştirebilmek için cihazın bildirim ayarlarından alakalı değişikliği yapmak mümkün. Cihaz marka ve modeline göre farklılık yayınlayan bildirim ayarlarına genelde şöyle erişilmektedir;

 • Cihazın Ayarlar sayfasını açın.
 • Ayarlar ekranından Ses & Titreşim düğmesine tıklayarak alakalı sayfayı açın.
 • Sayfa altından zil sesi başta olmak suretiyle çoğu uyarı sesini değiştirebilirsiniz.

Bu bölümde alakalı ayar yoksa bildirim ayarları ve bildirim sesi değişimleri için ise şu adımları izleyin;

 • Cihazın Ayarlar sayfasını açın.
 • Ayarlar ekranından Bildirimler & Kontrol merkezi düğmesine tıklayarak alakalı sayfayı açın.
 • Açılan sayfadan Uygulama bildirimleri düğmesine dokunun.
 • Uygulamaların listelendiği sayfadan Android sistemi düğmesine dokunun.
 • Gelen ekranda Android sistemi ile alakalı bütün bildirimler listelenecektir. Bu sayfadan Android genel bildirim sesini istediğiniz ses ile değiştirmeniz mümkündür.

Not: Bazı cihazlarda zelzele uyarı sesi değiştirmeye izin verilmemektedir.