Android telefon ve tabletler Windows PC’de ikinci monitör olarak nasıl kullanılır?

Windows 10’da oldukça fazla pencere çalışıyorsanız bir müddet sonra işler harbiden kafa karıştırıcı hale gelebiliyor. Özellikle internet tarayıcı sekmeleri hesaba katıldığında vaziyet daha da ciddileşiyor. Evet; bütün bu pencere ve sekmeleri yönetmenin ve monitörü doğru kullanmanın bir oldukça değişik tekniği var. Ancak gene de bazı zamanlar ikinci bir monitör ihtiyacı olabiliyor. Ekranlar arasındaki geçişle beraber verim ciddi anlamda artıyor. Monitörlerin pahalı olduğu hesaba katıldığında ise devreye ek çözümler giriyor. Basit bir tatbik vasıtası ile Android akıllı telefon ya da tabletleri ikinci monitör olarak kullanabilirsiniz.

İçindekiler

İlk Adım: Spacedesk’i Bilgisayara Kurun

Öncelikle Windows 10 için Spacedesk programını kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki irtibat üstünden uygulamayı indirip, kurabilirsiniz. Ayrıca 32 bit ve 64 bit seçenekleri bulunduğunu da eklemek gerekiyor.

Spacedestk Windows 10 indirmek için buraya tıklayın

Ardından .exe uzantılı dosyayı çalıştırın ve uygulamanın kurulumunu tamamlayın. Daha sonra bilgisayarınızı tekrar başlatarak işleme devam edin.

İkinci Adım: Spacedesk’i Android Cihaza Kurun

Windows 10 tarafında hazır olabilirsiniz fakat benzer prosedürü mobil cihazlar için de gerçekleştirmek durumundasınız. İkincil monitör olarak kullanacağınız akıllı telefon ya da tablete Spacedesk’i kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Spacedesk Android indirmek için buraya tıklayın

Üçüncü Adım: Telefonu Bilgisayara Bağlayın

Her iki tatbik da yüklüyken, Spacedesk’i bir hayli kolay. Öncelikle, Android cihazınızın PC ile aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasından emin olun. Ardından telefonunuzda ya da tabletinizde Spacedesk programını açın. Uygulamanın bilgisayarınızı kendiliğinden algılaması gerekiyor. Bu nedenle bir oldukça durumda yapmanız ihtiyaç duyulan aslında devam ettirmek için ‘Bağlan’ butonuna tıklamak.

Önerilen Yazı;  WhatsApp mesaj düzenleme özelliğini devreye alıyor

Ancak bilgisayarınız kendiliğinden bulunmazsa ‘Otomatik Ağ Arama’ tarafındaki kutunun işaretini kaldırmanız ve sonra bilgisayarınızın mahalli IP adresini elle girmeniz gerekiyor.

Son Adım: Geniş Ekran Kullanmaya Başlayın

Android uygulamasında ‘Bağlan’ butonuna dokunduktan birkaç saniye sonra bilgisayarınızın yeni bir donanım parçası bulmuş gibi sesli bildirim veriyor. Böylece tali ekrana imaj gelmiş oluyor. Ardından Windows’un kendi imaj ayarları üstünden genişletme ya da ikinci monitörün kullanması ile ilgili düzenleme yapabilirsiniz. Yani birinci monitörle aynı görüntüyü verebilir ya da ikinci monitörü bir genişletme monitörü olarak kullanabilirsiniz.

Bu tatbik ve teknik vasıtası ile oldukça kolay bir halde akıllı telefon ya da tabletinizi bilgisayarda tali bir monitör olarak kullanabilir; pencereleri ikinci ekrana kaydırarak işlerinizi daha süratli halledebilirsiniz.