Domain Alan Adı Nedir?


Domain nelerdir , iyi mi çalışır 

İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) ‘ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üstünden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar vasıtası ile bulabilmektedir. (örn.www.template.gen.tr için ip adresi 70.85.48.14 dür. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğundan bunun yerine kullanılması daha basit olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.

www.turkiye.com.tr alanadı açılımı şöyle olmaktadır .tr ülke kodu (iki harfli ülke kodu listesine buradan ulaşabilirsiniz.) *
.com ticari kullanım bulunduğunu bildirir üst seviye domain takısı (TLD)
.turkiye domain adı
www alt domain (subdomain)
* Ülkelere verilmiş olan takılarının , örnek olarak türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiyede bu ODTÜ bünyesindeki NİC.TR dir. Bu kurum .tr ile biten adlar üzerinde birçok yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD ‘ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr olarak da adlar türeterek bunlarıda kullanabilir. *USA’da ülke kodu kullanılmamaktadır.Bunun yerine gene hepimizin tercih etmiş olduğu internasyonal TLD’ler kullanılmaktadır. ( .com .net .org gibi ) 

Domain kayıt prosedürü iyi mi olmaktadır ?
İnternet’te bir adrese ulaşmak istediğimizde o bilgisayar kendisinde daha önceden kaydedilmiş olan domain sorgulama adreslerinden bu domain’e ait detayları sorgular ve sonuçta bir IP adresi alır.Bu şekilde o adrese ulaşmış olur. İşte kayıt prosedürü temelde bu sorgulama makinelerine IP karşılığının eklenmesidir. Domain name registry” prosedürü bütün dünya üzerinde registrar şeklinde adlandırılan şirketler vasıtasıyla yapılır.Bu prosedür mevzubahis domain takılarına haiz olan ülke veya kurumlarca ücretlendirilmektedir. Bu ücretler bu işlemleri elde eden sistemlerin devamını sağlamaktadır. 

Domain kayıt prosedürü kaç günde tamalanmaktadır ? 
Dünyada bulunan ana domain sorgulama makineleri muayyen aralıklar ile güncellenmektedir. Kayıt prosedürü sonrasında bütün bu sunucuların dünya genelinde güncellenmesi 24-72 saat içerisinde olmaktadır. 

Domain kaydı yaptırırsam bir internet sitem veya eposta adresimde olacak mı ? 
Domain kaydı yalnızca bu sunucular üzerinde isim hakkında hakların belirtilen süre ile satın alınmasıdır.Bu durumda isim’i kullanabilmek için isim karşılığında yazılacak bir IP adresine yani bir server üzerinde sizin istediğiniz hizmetler için hazırlanmış bir alana ( hosting ) ihtiyacınız olacaktır. 

Domain kaydı yaptırdım fakat şimdilik bir eposta adresine veya bir internet sitesine ihtiyacım yok.İsmin başkaları tarafınca alınmasını engellemek isterim , hosting almam gerekirmi ? 
Domain kaydı ile domain olarak aldığınız ismi bşakalarının almasını belirtilen süre içerisinde elde etmiş oldunuz . Eğer eposta veya site ihtiyacınız yok ise hosting almanız lüzumlu değildir. 

Domain’ime ait süre dolunca ne olacak ? 
Eğer belirtilen süre sonunda domain’e ait yenileme yapmadı iseniz. Bu domain 10 gün içerisinde kullanılamaz hale gelir . Yaklaşık 45 gün kimse tarafınca kayıt edilemez.Daha sonrasında yeniden isim özgür kalır. 
Domain ismi kaç karakter uzunluğunda olmalı? 

Maksimum 63 karakter uzunluğunda olabilir.

Önerilen Yazı;  Twitter’a hikâye özelliği eklendi: Fleets