Intel Max Serisi, HPC ve AI’ya Çığır Açan Bellek Bant Genişliği ve Performansı Getiriyor

Yeni ürün ailesi, dünyanın en büyük zorluklarını çözüme ulaştırmak için rakiplerinden 4,8 kat daha hızlı, yüksek bant genişliği belleğine haiz CPU ve Intel’in en yüksek yoğunluklu GPU’sunu sunuyor.

Dallas’taki Supercomputing ’22’den ilkin Intel Corporation, Intel Max Serisi ürün ailesini yüksek performanslı malumat prosedür (HPC) ve suni zeka (AI) için iki lider ürünle tanıttı: Intel® Xeon® CPU Max Serisi ( kod ismi Sapphire Rapids HBM) ve Intel® Veri Merkezi GPU Max Serisi (kod ismi Ponte Vecchio). Yeni ürünler, hemen hemen paylaşılan dağıtım güncellemeleriyle Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki yaklaşmakta olan Aurora süper bilgisayarına güç sağlayacak.

Xeon Max CPU, yüksek bant genişliğine haiz belleğe haiz ilk ve tek x86 tabanlı işlemcidir ve kod değişikliğine ihtiyaç duymadan bir çok HPC iş yükünü hızlandırır. Max Serisi GPU, Intel’in en yüksek yoğunluklu işlemcisidir ve 100 milyardan fazla transistörü, 128 gigabayta (GB) kadar yüksek bant genişliğine haiz belleğe haiz 47 kutulu bir pakette birleştirir. oneAPI aleni program ekosistemi, her iki yeni işlemci için de tek bir programlama ortamı sağlar. Intel’in 2023 oneAPI ve AI araçları, Intel Max Serisi ürünlerinin gelişmiş özelliklerini etkinleştirmek için kabiliyetler sunacak.

Intel Super Compute Group Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jeff McVeigh; “Hiçbir HPC iş yükünün geride kalmamasını sağlamak için bant genişliğini en üst düzeye çıkaran, malumat prosedürü en üst düzeye çıkaran, geliştirici üretkenliğini en üst düzeye çıkaran ve nihayetinde etkiyi en üst düzeye çıkaran bir çözüme ihtiyacımız var. Intel Max Serisi ürün ailesi, oneAPI ile beraber yüksek bant genişliğine haiz belleği daha geniş pazara sunarak CPU’lar ve GPU’lar arasında kod paylaşımını kolaylaştırıyor ve dünyanın en büyük zorluklarını daha süratli çözüyor.”

Önerilen Yazı;  Yeni batarya teknolojisi geliyor !

Intel Max Serisi Neden Önemli?

Yüksek performanslı malumat prosedür (HPC), iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaktan dünyanın en ölümcül hastalıklarını iyileştirmeye kadar bilimin ve toplumun en büyük zorluklarını çözüme ulaştırmak için ölçekte en gelişmiş yenilikleri kullanan teknolojinin öncüsünü temsil eder.

Max Series ürünleri, bu topluluğun gereksinimlerini ölçeklenebilir, dengeli CPU’lar ve GPU’lar ile karşılar, hafıza bant genişliği atılımlarını ihtiva eder ve açık, standartlara dayalı, mimariler arası bir programlama çerçevesi olan oneAPI tarafınca birleştirilir. Araştırmacılar ve işletmeler, Max Series ürünlerini kullanarak problemleri daha süratli ve daha sürdürülebilir bir halde çözecekler.

Max Serisi mamüllerin Ocak 2023’te piyasaya sürülmesi planlanıyor. Intel, müşterilerine verdiği taahhütleri yerine getirerek, Aurora süper bilgisayarına güç sağlamak için Argonne Ulusal Laboratuvarı’na Max Serisi GPU’lu blade’ler yolluyor ve Xeon Max CPU’ları Los Alamos National’a teslim edecek.

Intel Xeon Max CPU Neler Sağlıyor?

Xeon Max CPU, 350 watt’lık bir zarf içerisinde dört döşemeden oluşan ve Intel’in yerleşik çoklu kalıp ara irtibat köprüsü (EMIB) teknolojisi kullanılarak bağlanan 56 adede kadar performans çekirdeği sunuyor. Xeon Max CPU’lar, 64 GB yüksek bant genişliğine haiz paket içi belleğin yanı sıra PCI Express 5.0 ve CXL1.1 G/Ç içerir. Xeon Max CPU’lar, çekirdek başına 1 GB’den fazla yüksek bant genişliğine haiz hafıza (HBM) kapasitesi sağlıyor ve bu, bir çok yaygın HPC iş yüklerine uymaya

yeterlidir. Max Serisi CPU, reel hayattaki HPC iş yüklerinde rekabete kıyasla 4,8 kata kadar daha iyi performans sağlıyor.1

 • Aynı HPCG performansı için bir AMD Milan-X kümesinden %68 daha azca güç kullanımı.
 • AMX uzantıları, AI performansını artırır ve INT32 toplama işlemleriyle INT8 için AVX-512 üstünden 8 kat en yüksek verim sağlar.2
 • Farklı HBM ve DDR hafıza yapılandırmalarında çalıştırma esnekliği sağlar.
 • İş yükü karşılaştırmaları:
  • İklim modellemesi: Yalnızca HBM kullanan MPAS-A’da AMD Milan-X’ten 2,4 kat daha hızlı.
  • Moleküler dinamikler: DeepPMD’de, DDR belleğe haiz rakip ürünlere göre 2,8 kat performans artışı.
Önerilen Yazı;  En İyi Ekran Kartları – Aralık 2022

Intel Max Serisi GPU Neler Sağlıyor?

Max Serisi GPU’lar, en sıkıntılı malumat prosedür iş yüklerini hedefleyen yeni temel mimari olan 128 adede kadar Xe-HPC çekirdeği sunar. Ek olarak, Max Serisi GPU’da şunlar bulunur:

 • 408 MB L2 önbellek – sektördeki en yüksek – ve 64 MB L1 önbellek verimi ve performansı artırır.
 • Bilimsel görselleştirme ve animasyonu hızlandırmak için tasarlanmış, mahalli ışın seyretme hızlandırmasına haiz tek HPC/AI GPU.
 • İş yükü karşılaştırmaları:
  • Finans: NVIDIA’nın A100 on Riskfuel kredi opsiyonu fiyatlandırmasına göre 2,4 kat performans artışı.
  • Fizik: NekRS sanal reaktör simülasyonları için A100’e göre 1,5 kat iyileştirme.

Max Serisi GPU’lar, değişik müşteri gereksinimlerini karşılamaya yönelik muhtelif biçim faktörlerinde sunulacak:

 • Max Series 1100 GPU: 56 Xe çekirdeği ve 48 GB HBM2e belleğe haiz 300 watt’lık çift genişlikte bir PCIe kartı. Intel Xe Link köprüleri vasıtasıyla çok sayıda kart bağlanabilir.
 • Max Series 1350 GPU: 112 Xe çekirdekli ve 96 GB HBM’li 450 watt’lık bir OAM modülü.
 • Max Series 1550 GPU: Intel’in 128 Xe çekirdeği ve 128 GB HBM ile en çok performanslı 600 watt OAM modülü.

Intel, ayrı kartların ve modüllerin ötesinde, alt sistem içerisinde yüksek performanslı çoklu GPU iletişimini sağlamak için x4 GPU OAM taşıyıcı kartı ve Intel Xe Link ile Intel Veri Merkezi GPU Max Serisi alt sistemini sunacak.

Max Serisi Ürünleri Neler Sağlıyor?

2023’te, şu anda Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda imal aşamasında olan Aurora süper bilgisayarının, 2 exaflop tepe çift duyarlıklı hesaplama performansını aşan ilk süper bilgisayar olması bekleniyor3. Aurora ayrıca, her biri altı Max Serisi GPU ve iki Xeon Max CPU içeren 10.000’den fazla blade ile Max Serisi GPU’ları ve CPU’ları tek bir sistemde eşleştirmenin enerjisini sergileyen ilk firma olacak.

Önerilen Yazı;  Xiaomi MSA Nedir?

SC22’den ilkin Argonne ve Intel, Aurora’nın 128 üretim blade’inden oluşan Test Geliştirme Sistemi Sunspot’u tanıttı. Aurora Erken Bilim Programından araştırmacılar, 2022’nin sonlarından itibaren sisteme erişebilecekler.

Max Serisi ürünler, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndaki Crossroads, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Sandia Ulusal Laboratuvarı’ndaki CTS-2 sistemleri ve Kyoto Üniversitesi’ndeki

Camphor3 dahil olmak suretiyle milli emniyet ve temel araştırmalar için kritik olan öteki bir çok HPC sistemine güç sağlayacak.

Supercomputing ’22’de Intel ve müşterileri, Max Series ürünlerini kullanan 12 özgün ekipman üreticisinin gelecek olan 40’tan fazla sistem tasarımını sergileyecek. Katılımcılar, bir takım AI ve HPC uygulaması için Max Series ürünlerinin performansını ve kapasitesini yayınlayan demoları keşfedebilir ve Intel mimarlarından, müşterilerinden ve son kullanıcılarından Intel’in #2428 numaralı standında Intel’in platform çözümlerinin gücü ile ilgili malumat alabilirler. Intel’in SC22’deki faaliyetleri ile ilgili daha çok malumat mevcuttur.

Kod ismi Rialto Bridge olan Intel Data Center Max Serisi GPU, Max Serisi GPU’nun halefidir ve 2024’te tasarlanmış performans ve problemsiz bir yükseltme yolu ile gelmesi amaçlanmaktadır. Intel daha sonra HPC’nin geleceğini olası kılmak için bir sonraki büyük mimari yeniliği piyasaya sürmeyi planlıyor. Kod ismi Falcon Shores olan firmanın yaklaşmakta olan XPU’su, Xe ve x86 çekirdeklerini tek bir pakette birleştirecek. Bu devrim yaratan yeni mimari bunun yanı sıra Intel’den ve müşterilerden IDM 2.0 modelimiz kullanılarak üretilen yeni IP’leri entegre etme esnekliğine de haiz olacak.