Kaç yaşında öleceksiniz ?

Dünyada 3 merkez kan testiyle hücre yaşınızı ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. Test ya felaketiniz oluyor ya yüzünüzü güldürüyor.

Kaç yaşınıza kadar yaşayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Hücrelerinizin ne kadar daha kendini yenileyebileceğini ya da yaşlanmaya ne kadar yakın olduğunuzu mu öğrenmek istiyorsunuz? Tüm bu tarz şeyleri öğrenmenin bir yolu var. Dünyada üç merkez kan testiyle size hücrelerinizin yaşını ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. En azından iddiaları bunlar… Test ya felaketiniz oluyor ya da yüzünüzü güldürüyor.

Genetik parmak izimiz olan DNA’nın yapı taşı kromozomların ucundaki telomerler, yaşam süremizin sırrını barındırıyor. Hücrelerin bölünüp yenilenmesini elde eden telomerler, her bölünüp yenilenmede kısalıyor.

Telomerler kısalırsa

Sonunda öyle bir noktaya geliniyor ki hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Kısa telomerlerin sayısı ne kadar azca ise bu o denli uzun yaşayacağınız anlamına geliyor. Çünkü telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi zorlaşıyor, yenilenemeyen hücreler ölüyor ve yaşlanma ilaveten yaşlanmaya bağlı hastalıklar da başlıyor.

Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Eğer telomerazlar sıhhatli işlemezse, o vakit yaşlanma süreniz hızlanıyor. Anlaşılan benim telomeraz enzimlerim vazifelerini oldukça iyi yapıyor ve kısalan telomerlerimi onarım ediyorlar.

Kırmızı 6’yı gösteriyor

Klinikteki uzmanlar, 41 ila 50 yaş aralığındaki birinin kısa telomerlerinin oranının yüzde 23 olması icap ettiğini söylüyorlar.

İlk aşamada vücudunuzdaki kısa telomerlerin payı ölçüldükten sonra, bir grafikte bu oranın muadil geldiği biyolojik yaşı görüyor ve biyolojik yaşınızı öğreniyorsunuz. Benim grafiğimde o kırmızı nokta “6” yaşı gösteriyor.

Telomer nedir?

Telomer, kormozomların bütünlüğünü korumada temel bir role haiz kromozom uçlarıdır. Telomerler, hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlarken her bölünüp yenilenmede kısalırlar. Bir vakit sonrasında da hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

Önerilen Yazı;  WhatsApp mesajları Telegram’a nasıl aktarılır?

5 soruda telomer testi

Testi kim yapıyor?

Genetik biliminin 2005’te keşfedilen bu yeni alanında çalışan 3 şirket var. İkisi ABD’de. Telomer çözümleme teknolojisi alanında Avrupa’daki tek merkez ise İspanya’daki Life Lenght firması.

Test kaç senedir yapılıyor?

Test 5 sene ilkin Doktor Maria Blasco tarafınca geliştirildi. İspanyol Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü bu işe milyon eurolarca yatırım yaptı.

Bugüne kadar ne kadar kontrol yapıldı?

Yaklaşık 600 kontrol yapıldı.

En oldukça hangi ülkeden testi yaptırmak için gelen oldu?

Çoğunlukla İspanyollar fakat ABD, Kanada, Almanya, İngiltere’den de testi yaptırmaya gelen var.

Testin fiyatı ne kadar?

Testin fiyatı 500 euro.