Kitap Okumaya Vaktim Yok Bir Bahane mi?

Kitap okumaya vaktim yok sözünü sık sık duyuyor ya da kullanıyor olabilirsiniz. Özellikle kendiniz kitap okumamak için bu cümleyi kullanıyorsanız en başında bilmelisiniz ki yalnızca bahane üretiyorsunuz demektir. Çünkü iyi mi ki yemek, içmek, uyumak gibi eylemler için zaman ayırabiliyorsanız kitap okumak için de zaman ayırabilirsiniz.

Kitap Okumaya Nasıl Zaman Yaratmalı?

Kitap okumaya vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız ilk ilkin burada harbiden kitap okuyup okumadığınıza karar vermelisiniz. Kitapların yaşama bakışınızı, başkaları ile iletişiminizi, kendinize karşı yargılamalarınızı değişiklik yapmak gibi tesiri bulunur. Bu bakımdan daha iyi bir hayat sürmek, hayal gücünüzü geliştirmek ya da hayat kalitenizi arttırmak için kitap okumanız gereklidir.

Kitap Okumaya Vaktim Yok Bir Bahane mi?

Buna karar verdikten sonrasında aslolan alaka alanlarınızı göz önünde tutmalısınız. Kitap okumamak için en büyük engel, yanlış kitapları okumaya çalışmaktır. Örneğin fantastik kurguya alaka duymuyorsanız bu durumda fantastik edebiyat okumamalısınız. Önemli olan yalnızca kitap okumuş olmak için okumak değil, harbiden kendinizi vererek, bereketli bir okuma yapabilmektir.

Bunu sağlamak için ilk ilkin alaka alanlarınızın neler bulunduğunu planlayın. Her hususta kitap bulma imkânınız olduğundan ilginizi çeken hususları belirledikten sonrasında kitaplara ulaşmanız da basit olacaktır. Elbette kitap okuma programı yapmak için yalnızca alaka alanınız değil, kitabından neyi almak istediğinizi de net olarak belirlemeniz gerekir. Bunun için de alt kategorilere ayırmalısınız. Örneğin tarihe ilginiz var ise genel tarih okumak ilginizi karşılamayacağı için alt dönemlere göre okuma yapmalısınız;

  • Tarih
  • Osmanlı tarihi
  • 16’ncı yüzyıl Osmanlı tarihi

Bu örnek, yalnızca 16’ncı yüzyıla alaka duyan bir Osmanlı tarihi meraklısının sıralamasıdır. Sıralamayı her üst kategori için yapabilirsiniz. Böylece kitaplara nokta atışı olarak ulaşabilecek ve okurken sıkılmayacaksınız.

Önerilen Yazı;  2022 En İyi MMORPG Oyunları

Zamanı Oluşturmak

Kitap okuma planı yapmak için zamanınızı da kendinizin oluşturması gerekiyor. Bunun için günlük programınıza İdeal olacak planı yapmalısınız. Eğer oldukça yoğun bir günlük hayat temposuna sahipseniz bu durumda asla eğer olmazsa minimum 30 dakikalık bir okuma tarihi yaratmak bile kafi olacaktır. Bu süreyi toplu taşımada, derhal uyanınca ya da uyumadan ilkin gibi sürelerde yaratabilirsiniz. Günlük yaşamınızda kitaplar için 30 dakikalık bir müddet ayıramıyorsanız şayet, günlük yaşamınızın iyi mi geçtiğini bir gözden geçirmeniz de yarar olacaktır.