RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur? Nasıl Yapılır?

Makalede Neler Var

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur, Nasıl Yapılır 2023; Dosyanın fazla yer kaplamasını önlemek amacıyla kullanılan uzantılardan bir tanesi de RAR dosyasıdır. Winrar ile RAR dosyası oluşturmanın en mühim amacı birçok dosyayı sıkıştırmak ve yer kaplamasını önlemektir. Özellikle dosya boyutunun küçülmesi hem daha azca yer kaplamasını sağlayacağı gibi dosya gönderme işleminiz olabildiğince süratli olacaktır. Ayrıca dosya göndermek istersen boyutundan kaynaklı problem yaşayanlar mutlaka RAR dosyası oluşturmaları gereklidir.

İnternet üstünden gayet fazla dosya, belge veya oyun paylaşıyorsanız mutlaka RAR dosya sıkıştırma yaparak dosyaların boyutunu küçülterek gönderip alabilirsiniz. İnternette genellikle dosya paylaşımları ZIP veya RAR formatında olduğu dikkatinizi çekmiştir.

Çok fazla tercih edilen ve birçok şahıs tarafınca kullanılan RAR dosyası kurmak ve RAR dosya sıkıştırma iyi mi yapılır ile ilgili malumat vermeye çalışacağım. İşte RAR dosyası iyi mi yapılır sorusunun yanıtı yazımızda. RAR dosyası kurmak için sisteminizde WinRAR programının kurulu olması gereklidir.

RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur

Bilgisayarınıza WinRAR uygulamasını kurduktan sonrasında dilediğiniz dosyayı sıkıştırıp RAR dosyasına basit şekilde dönüştürebilirsiniz. RAR dosyası oluşturmak için;

  • Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üstüne sıçan işaretini getirip sağ tıklayınız ve “Arşive ekle…” linkine tıklayınız
  • Yeni oluşturulan sekmede WinRAR penceresi karşınıza çıkacaktır. Buradan sıkıştırmak istediğiniz dosyayı ZIP ya da RAR formatında sıkıştırmak istediğiniz belirleyiniz
  • Tamam tuşuna bastığınızda dosya sıkıştırma prosedürü istediğiniz formatta başlayacaktır.
  • RAR dosyası sıkıştırma prosedürü dosya boyutuna göre daha uzun sürebilir
  • İşlemin bitmesini bekleyeniz sıkıştırma tamamlandığınızda pencere kendi kendine kapanacaktır
  • İşlem sonunda artık dosyanız aynı dizinde RAR dosyası olacak şekilde olacaktır
  • RAR dosyasını tıkladığınızda sıkılaştırılmış şekilde dosyanın burada bulunduğunu görebilirsiniz
Önerilen Yazı;  En Güzel Şekilli Oyun Nick Önerileri

Yukarıda adımları izleyerek RAR dosyası iyi mi oluşturulur? RAR dosyası iyi mi yapılır sorusuna yanıt vermeye çalıştım.

Sıkıştırmış olduğunuz dosyayı WinRAR içinde görüp düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dosyanızın ne kadar sıkıştırıldığını görmek için sağ tıklayarak “Özellikler” menüsünde “Arşiv” adımlarını takip edebilirsiniz.

Microsoft Teams Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?

RAR Dosyası Nasıl Yapılır

RAR dosyası iyi mi yapılır sorusuna yanıt vermek gerek görülürse RAR dosyası yapmak için tek ihtiyaç duyduğunuz WinRAR programının sisteminizde kurulu olmasıdır. Bilgisayarınıza WinRAR indirdikten sonrasında sıkıştırmak istediğiniz üstüne mause ile gelip sağ tıkladığınızda artık sıkıştırma prosedürünü yapabilecek sekmeler gelecektir.

RAR dosyası yapmak için dosyanın üstüne gelip sağ tıkladıktan sonrasında Arşive ekle… denemiz yeterlidir. Artık dosyanın sıkışarak RAR dosyası olacaktır.

Sizlere bu yazımızda RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur? Nasıl Yapılır? ile ilgili malumat vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

YouTube video

 

Bilgisayarda RAR Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üstüne gelip mouse ile sağ tıklayınız ve arşive ekle seçeneğine tıklayıp RAR formatını seçiniz.

RAR Dosyası İçin Hangi Program Gerekli?

RAR dosyası için sisteminizde WinRAR programı olmalıdır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?