Sahte davetlere dikkat

Kaspersky Lab uzmanları internet kullanıcılarını Google+ toplumsal iletişim ağı hakkında karşılaşabilecekleri hedefli saldırılara karşı uyarıyor.

Haziran ayında açılmış olduğu halde hızla büyüyen ve etken olduğu ilk hafta içerisinde 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Google+, siber suçluların da ağ kullanıcılarını hedeflediği bir merkez haline geldi. Kaspersky Lab uzmanları siber suçluların Google+’da kullanıcıları e-posta ile gönderilen davetiyelerle hedeflemeye başladığını belirledi.

Uzmanlara göre toplumsal iletişim ağları şirketlerin güvenliklerini ve gizliliklerini tehdit eden en büyük araç. Özellikle yeni toplumsal ağların açılması ve tanınmış hale gelmesi siber suçluların kendi çıkarları için virüs ve tehdit yazılımları kullanabilmesi için adeta bir kabahat cenneti yaratıyor. Her toplumsal iletişim ağında olduğu gibi Google+’da da oldukça fazla hususi bilginin paylaşılmasından kaynaklı kullanıcılar birtakım problemler yaşayabiliyor.

Kaspersky Lab Uluslararası Araştırma ve Analiz Grubu Kötü Amaçlı Yazılım Araştırmacısı Fabio Assolini mevzuyla alakalı olarak şunları söylüyor: “Google+ en yeni toplumsal iletişim ağı. Heyecan verici bir ağ olduğu halde Kaspersky Lab tarafınca meydana getirilen incelemelerde Brezilyalı siber suçluların kullanıcıları şimdiden kötü huylu linklerle virüslü sayfalara yönlendirdiği ortaya çıktı. Google+ daha gelişme aşamasında olduğundan, biz bu tip tehlikeler konusu ile alakalı kullanıcıları uyarmanın büyük ehemmiyet taşıdığını düşünüyoruz.”

Kaspersky Lab uzmanları Google + kullanıcılarına hesaplarını daha güvenilir hale getirmek için şunları öneriyor:

• Profil Yönetimi – Profil düzenleme kısmı Google+’ın şahsi bilgilerin gizliliği açısından beyni sayılıyor. Bu kısımda ihtiyaç duyulan değişimleri yaptığınızdan ve gizlilik seviyenizi en yüksek seviyeye çıkardığınızdan emin olun.

• Bir etraf diğerlerini yönetir- Google+’ı kullanmak için öncelikli olarak Çevre Yönetimi’nin iyi mi kullanılacağını öğrenmek gerekiyor. ‘Circle’ yani ‘Çevre’ Google+’ın ana sistemi. Bu etraf ile arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş dostlarınızı gruplandırabiliyor, hangi Çevre’nin profilinizde neyi görebileceğini denetim edebiliyorsunuz.

Önerilen Yazı;  Tek başına İngilizce öğrenmenin 10 yolu

• Anında Yükleme – Google+’a Android telefonunuzdan erişiyorsanız telefonunuzla çektiğiniz resim ve videoları anında yükleme imkânına sahipsiniz. Anında yükleme aracı ile fotoğraflarınız ve videolarınız internet üstündeki bir Picasa sayfasında dosyalanıyor ve yalnızca siz seçtiğinizde profilinize yükleniyor. Anında yükleme hususi durumunu Seçenekler bölümünden kaldırabiliyorsunuz.

Assolini en son “Kapskersy Lab olarak Google+’a üye olmak istiyorsanız bunu güvenilir bir bilgisayar erişiminden yapmanızı ve pop-up pencerelerinin yanı sıra size değişik sayfalara yönlendiren bağlantılardan uzak durmanızı öneri ediyoruz. Tüm bunların yanısıra kullanıcılar e-posta yolu ile gelen her davetiyeye güvenmemeli ve kabul etmemeli” diyor.